top of page

HOGYAN FELEL A HÁZASTÁRS A MÁSIK FÉL TARTOZÁSAIÉRT?


A házasság ideje alatt a házastársak között vagyonközösség áll fenn, ezalatt az idő alatt megszerzett vagyon pedig közös vagyon. De vajon csak a vagyontárgyak közösek, vagy a tartozások is? Mikor felelnek a házastársak egymás tartozásaiért?


Hogyan felel az egyik házastárs a másik fél által vállalt kötelezettségekért, tartozásokért?


A házastársak közösen felelnek azokért a tartozásokért, melyeket közösen vállalnak, pl.: a közösen felvett hitelből eredő tartozásokat közösen kötelesek visszafizetni.


Arra azonban sokan nem gondolnak, hogy a házastárs felel a házassági életközösség ideje alatt a másik fél által vállalt kötelezettségekből eredő tartozásokért. Példa: az egyik házastárs személyi kölcsönt vesz fel a házassági életközösség ideje alatt, ezért a kötelezettségért a másik házastárs is felel.


Nem felel a házastárs az alábbi esetekben!

A házastárs nem felel a harmadik személlyel (pl. bankkal) kötött szerződésekből eredő tartozásokért, ha a szerződéskötéshez kifejezetten nem járult hozzá, és ezt bizonyítani is tudja, vagy vélelmezni lehet, hogy nem járult hozzá a szerződéskötéshez.

Megoldás lehet a HÁZASSÁGI VAGYONJOGI SZERZŐDÉS.


A Ptk. lehetőséget teremt arra, hogy a házastársak házassági vagyonjogi szerződést kössenek és ezzel megelőzzék, hogy az egyik házastárs nevén lévő vagyont a másik házastárs tartozásaiért lefoglalja a végrehajtó.

A házassági vagyonjogi szerződés arra szolgál, hogy a házastársak mint szerződő felek a saját akaratuknak megfelelően maguk rendezzék vagyoni viszonyaikat és döntsenek arról, mi kerül a házastársak közös vagyonában továbbá mely vagyontárgyak fognak az egyik illetve a másik házastárs különvagyonához tartozni.

A házassági vagyonjogi szerződésre csak abban az esetben lehet hivatkozni harmadik személlyel (pl. bank, adóhatóság) szemben, ha a szerződést a felek a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Nyilvántartásába is bejegyeztették.

Házassági vagyonjogi szerződést akár a fennálló házasság alatt, vagy a tervezett házasságkötés előtt is meg lehet kötni. Érdemes megfontolni a vagyonjogi szerződés kötését, mivel a jövőben sok bosszúságtól kímélhetik meg magukat a felek.


EZ A CIKK TÖBB MINT EGY ÉVE NEM FRISSÜLT!

AKTUÁLIS
ARHÍVUM
bottom of page