top of page

MIT KELL TUDNI AZ ENERGETIKAI TANÚSÍTVÁNYRÓL?


Ingatlan vásárlás, bérbeadás esetén gyakran felmerülő kérdés, hogy kell-e az energetikai tanúsítvány, az kinek a költsége, egyáltalán mi is az energetikai tanúsítvány.

Az energetikai tanúsítvány elkészíttetése az eladó, bérbeadó kötelezettsége. Az energetikai tanúsítvány részletszabályait a 176/2008. (VI. 30.) Korm rendelet tartalmazza.

Nem kell tanúsítványt készíteni

a) a használatba vételi engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdon-átruházás esetén;

b) ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt;

c) a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló 2011. évi CLXX. törvény hatálya alá tartozó tulajdonosváltás és bérbeadás

esetén.


Az energetikai tanúsítványokról bővebben Endrődy Norbertet, az AKROPOLIS 2006. Bt. ügyvezetőjét kérdeztük, aki már 8 éve foglalkozik szakértőként energetikai tanúsítványok kiállításával.


Mi az energetikai tanúsítvány és miért van szükség rá?:


Az energetikai tanúsítvány egy olyan igazoló okirat, amely megmutatja az épület energiafelhasználásának hatékonyságát az épületek osztályba sorolásával. Az egyre szigorodó energetikai előírások hatására az új épületeknél már a tervezés fázisában vizsgáljuk az épület várható besorolását és az építtető teljes képet kap arról , hogy a megvalósítandó szigetelésekkel, fűtés és melegvíz rendszerrel milyen épületet „kap”. A skála a legkedvezőbb „AA++ minimális energiaigényű ” kategóriától a leggyengébb „JJ kiemelkedően rossz ” kategóriáig terjed. Kevésbé elterjedt neve - a lakás zöldkártya, épület zöldkártya - is ugyanezt a fogalmat takarja. A célja hogy a vásárló és bérbevevő személyek megbízható információt kapjanak az ingatlan épületenergetikai színvonaláról, és várható fogyasztásáról. A szabályozás további célja, hogy az ingatlanok energiahatékonysága a piaci árukban is megmutatkozzon, ezáltal ösztönözve a vásárlókat a kisebb fogyasztású épületek előnyben részesítésére.


Mi az energetikai tanúsítás készítésének menete?:


A megrendelést követően előre egyeztetett időpontban helyszíni műszaki felmérést végzünk. Mérnök munkatársunk ez alapján számolja ki az ingatlan fogyasztási jellemzőit, és besorolja az ingatlant egy energiaosztályba. Az energiatanúsítványt ügyfélkaun keresztül hitelesítjük és kiállítjuk a 2 példányszámban, majd postán ill. e-mailban eljuttatjuk a Megrendelőhöza a megbeszélt határidőre, de természetesen személyesen is átvehető. A hitelesítést követően az OÉNY rendszer egy előlapot generál amin szerepel a tanúsítvány „HET” azonosító száma.


Mikor nincs szükség energetikai tanúsítványra?

  • Különálló épületek esetében, amikor azok hasznos alapterülete 50 m2-nél kisebb (Figyelem! Ez csak különálló épületekre vonatkozik, az 50 m2-nél kisebb lakásokra nem!)

  • Amikor az épület éves szinten 4 hónapnál rövidebb ideig tartó használatra van szánva

  • Amikor az épület használati időtartama legfeljebb 2 év (pl. ideiglenesen felállított épületek)

  • Vallási, hitéleti rendeltetésű épületek esetében (pl. templomok)

  • Jogszabály által védetté (pl. műemlékké nyilvánított, vagy egyéb úton értékvédelemben részesített) épületek, illetve építészeti értékvédelemben részesült területen található épületekre

  • Mezőgazdasági célú épület esetében

  • Azoknál az épületeknél, ahol a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat ideje alatt nagyobb mint 20 W/m3

  • Amikor a fűtési szezon során több mint hússzoros légcserére van szükség

  • Műhelyként funkcionáló épület esetében

  • Levegővel felfújt ideiglenes építmények, sátorok esetében




Az energetikai tanúsítvány és a vételár:


  • Tekintve, hogy az Eladónak ezt a dokumentumot csak az adás-vételi szerződés aláírásakor kell átadnia, nem igazán befolyásolhatja az árat. Nyilván azt mindenki látja, hogy egy régi építésű szigeteletlen, régi nyílászárós ingatlant vesz, vagy egy felújított, korszerűsített épületet. Az árat sokkal inkább ezek a szabad szemmel egyébként is látható paraméterek határozzák meg.

Természetesen a későbbiekben - amikor már az ingatlanokat hirdetni sem lehet az energetikai besorolás feltüntetése nélkül - számítani fog majd, hogy ugyanazon az áron a vevő milyen energiafelhasználású épületet kap

Meddig érvényes a tanúsítvány?:


  • Az energetikai tanúsítvány érvényessége 10 év, de abban az esetben ha energetikai korszerűsítés készül a tanúsított épületen akkor a számítást/tanúsítást meg kell ismételni az eszközölt korszerűsítések figyelembevételével.


  • Mi a teendő ha 2013.01.01.-e után , de 2016.01.01. előtt készült energetikai tanúsítással rendelkezünk és tovább értékesítenénk az épületet/lakást?


  • Abban az esetben ha korszerűsítés nem történt akkor egy pótlap igénylésével a meglévő tanúsítvány felhasználható az adásvételhez ( a pótlap és az eredeti energetikai tanúsítvány együtt érvényes )

Abban az esetben ha korszerűsítés történt az épületen akkor a számítást a hatályos jogszabályok figyelembevételével meg kell ismételni.

AKTUÁLIS
ARHÍVUM
bottom of page