top of page

ÜGYVÉDI TIPPEK LAKÁSVÁSÁRLÁS ELŐTT ÁLLÓKNAK - avagy milyen adatok kellenek az ügyvédnek- BÓNUSZ: 3+1

Aki lakásvásárlás előtt áll, jó ha időben felkészül arra, hogy a szerződéskötéshez milyen adatokat kell majd beszereznie és az ügyvédnek átadnia. Ingaltanvásárlásnál eljön az a pont, amikor sor kerül az első személyes találkozásra a szerződéskészítéshez kiválasztott ügyvéddel. Hogyan is készüljünk erre a megbeszélésre, milyen adatok, iratok kellenek, milyen kérdésekkel szembesülhetünk az ügyvédnél? A mostani bejegyzésben ezt a témát járom körül.


Milyen iratokra, adatokra van szükség: Természetes személy esetében: név, születési név, születési - hely, - idő, anyja neve, lakcím, személyazonosító jel, személyazonosító okmány száma, adóazonosító jel. Szükséges iratok: érvényes személyazonosító okmány (pl. személyigazolvány, jogosítvány, útlevél), lakcímkártya. Cég esetén: cégnév, székhely, cégjegyzékszám, statisztikai azonosító, törzsszám, képviselő neve. A cégkivonat beszerzése elektronikusan történik. Aláírási címpéldány vagy aláírásminta.

Az ingatlan adatai: Az ingatlant a helyrajzi számmal tudjuk beazonosítani, tehát ezt kell megadnia a szerződő feleknek. A tulajdoni lap beszerzése az ügyvédi irodán keresztül történik. A tulajdoni lapról ebben a cikkben tudhat meg többet.


Az adásvétellel kapcsolatos szükséges további adatok:

Vételár: - a vételár összege, - szerződéskötéskor átadott készpénz, - banki utalással teljesítendő vételárrészlet, - ha hitelt is vesznek igénybe, akkor a hitelből teljesítendő vételárrészlet, illetve a folyósító bank neve, - esetlegesen a CSOK összege

Időpontok: - meg kell beszélni az ügyvéddel a szerződéskötés tervezett időpontját, - ütemezni kell a vételár fizetését, legkésőbb a szerződéskötésig ebben a szerződő feleknek meg kell állapodni, hogy a szerződésben már pontosan rögzíthető legyen minden időpont, - a vásárolt ingatlan birtokba adásának időpontját is meg kell határozni


EGYÉB ADATOK, KÉRDÉSEK:


Ha a Vevőknek egy éven belül volt másik lakáseladásuk, akkor azt az adásvételi szerződést is el kell vinni az ügyvédhez, az esetleges illetékkedvezmény miatt. Ha készült energetikai tanúsítvány a lakáshoz, akkor arra szintén szükség lesz. Ha osztatlan közös tulajdonú lakásingatlant vásárol a vevő, akkor a tulajdonostársak elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatát az Eladónak előzetesen be kell szereznie. Előfordulhat, hogy a vásárolt lakáson haszonélvezeti jog/özvegyi jog van bejegyezve, azonban a jogosult már nem él, így az Eladónak be kell szereznie a halotti anyakönyvi kivonatot is, a teher törléséhez. Az ügyvédi irodában az ügyvéd a fenti adatok és iratok alapján felveszi az adásvételi szerződéshez a rendelkezésre álló adatokat, és teljes körűen tájékoztatja a feleket a szerződéskötés menetéről, az ingatlan-nyilvántartási eljárásról, az egész jogügylet lefolytatásáról. A felek helyett az ügyvéd fog eljárni a földhivatali eljárásban, és képviseli őket a tulajdonjog bejegyzési eljárásban. Az adatbeszerzést követően történik az adásvételi szerződés elkészítése, majd az ügyvéddel előre egyeztetett időpontban történik a szerződés aláírása, ahol az érintett felek személyesen kell jelen lenniük.



BÓNUSZ: 3+1 TIPP A LAKÁSVÁSÁRLÁSHOZ, mielőtt szerződne:

1. Tipp: Szerezze be a tulajdoni lapot akár ingyenesen, az Ügyfélkapun keresztül (www.földhivatal.hu- földhivatal online) (természetes személyek évente 2 tulajdoni lapot ingyenesen tölthetnek le), így ellenőrizni tudja, hogy a lakás adatait. 2. Tipp: Kössön a lakásra előszerződést, de előtte olvassa el ezt a cikket az előszerződésről. 3. Tipp: Szerződési biztosítéknak válassza a foglalót. Hogy miért? Olvassa el ezt a cikkemet, így többet megtudhat róla. + 1 Tipp: Jól átgondolt fizetési határidőben állapodjon meg az eladóval, hogy ne kerüljön fizetési nehézségbe.


EZ A CIKK TÖBB MINT EGY ÉVE NEM FRISSÜLT!

AKTUÁLIS
ARHÍVUM
bottom of page