top of page

A SZABÁLYOS VÉGRENDELET FELTÉTELEI


A szabályos végrendelet feltételei - avagy hogyan tehető írásbeli magánvégrendelet


Egy felmérés szerint Magyarországon száz ember közül csak öt ember készít végrendeletet. A végrendelettel halálunk esetére rendelkezünk vagyonunkról vagy annak egy részéről. Nem mindegy azonban, hogy ezt milyen formában tesszük. Számos rosszul megírt végrendelet készül, melyet aztán az örökösök megtámadnak. Az érvénytelen végrendelet következménye az, hogy az örökhagyó végakarata nem fog érvényesülni.



De mégis hogyan végrendelkezzünk? Milyen alapvető szempontokat kell figyelembe venni ahhoz, hogy végrendeletünk formailag hibátlannak számítson? Az alábbi cikkben az írásbeli magánvégrendelet formai követelményeire helyezem a hangsúlyt, ugyanis a gyakorlati tapasztalat az, hogy ebből a típusból készül a legtöbb és ezekkel van a legtöbb probléma is a hagyatéki eljárásban.

A végrendelet fajtái:

  1. Közvégrendelet (ezen a közjegyző előtt tett végrendeletet értjük (nem keverendő össze a közjegyzőnél letett végrendelettel))

  2. Írásbeli magánvégrendelet (ezzel foglalkozunk az alábbiakban bővebben)

  3. Szóbeli végrendelet (kivételes esetekben, a Ptk-ban meghatározott esetekben tehető, amikor a végrendelkező életveszélyes helyzetben van).

A leggyakrabban előforduló végrendelet típus az írásbeli magánvégrendelet. Ennek a végrendelet típusnak három fajtáját különböztetjük meg.

Írásbeli magánvégrendelet típusai:

Holográf végrendelet:

A holográf végrendeletet a végrendelkező elejétől a végéig saját kezűleg írta és aláírta. Csak kézírással készülhet, nem elegendő, ha a végrendelkező maga gépeli!

Allográf végrendelet:

Allográf végrendeletnek hívjuk a más által írt végrendeletet. Allográf végrendeletnek számít az is, ha a végrendelkező maga gépeli le a végrendelkezését. Az érvényességhez szükséges, hogy a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében aláírja a végrendeletet, vagy ha már aláírta, akkor aláírását két tanú együttes jelenlétében a saját aláírásának ismerje el. A végrendeletet a két tanúnak is alá kell írni.

Közjegyzőnél letett végrendelet:

Ide tartozik minden magánvégrendelet (holográf végrendelet és allográf végrendelet) amit közjegyzőnél letétbe helyeznek. Nem keverendő össze a közvégrendelettel, amit közjegyző előtt lehet tenni.

Az írásbeli magánvégrendelet általános formai követelményei:

1. Végrendelet csak olyan nyelven tehető, amelyen a végrendelkező írni és olvasni tud

2. Ki kell tűnnie a szövegből a végrendeleti minőségnek.

3. Keltezés ideje (év, hó, nap) legyen feltüntetve. Az új Ptk. alapján a keltezés helye nem szükséges, de egyébként nem árt, ha azt is feltüntetjük.

4. Ha több különálló lapból áll a végrendelet, akkor azokat folyamatos számozással kell ellátni, minden oldalt keltezni és aláírni, (végrendelkezőnek és tanúknak is).

Az írásbeli magánvégrendeletnek nem feltétele, hogy a tanú ismerje a végrendelet tartalmát. vagy tudjon arról hogy végrendelet tételénél működött közre.

Nem lehet tanú az írásbeli magánvégrendeletnél az, aki:

  1. a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására képtelen;

  2. kiskorú, cselekvőképtelen nagykorú vagy cselekvőképességében részlegesen úgy korlátozott, hogy az kizárja tanúkénti közreműködését;

  3. írástudatlan.


Házastársak közös végrendelete


Az új Ptk. vezette be ezt az új jogintézményt, ami lehetőséget nyújt a házastársaknak arra, hogy közösen végrendelkezzenek. Fontos szabály, hog csak a házassági életközösség fennálása alatt lehet megtenni a közös végrendeletet és nem lehet egyoldalúan visszavonni.


Mint látjuk, a végrendelkezésnek számos alaki feltételnek kell megfelelnie. Annak érdekében, hogy a végrendelkező akarata a halálát követően érvényre is jusson, körültekintően kell elkészíteni a végrendeletet. Sokan úgy gondolják, hogy végrendelkezni idős korban is ráérnek. Én azonban azt tanácsolom, hogy ne várják meg a végrendelkezéssel az időskor, ugyanis bármikor előadódhat olyan helyzet, amikor szükség lesz egy jól megírt végrendeletre, mellyel végakaratunk érvényre juthat. Azzal, hogy végrendelkezünk még nem azt jelenti, hogy közeleg a vég, bár a közgondolkodásban kétségkívül ez rögzült. Végrendelkezés előtt érdemes ügyvéd véleményét is kikérni, vagy a végrendelet készítését ügyvédre bízni.

EZ A CIKK TÖBB MINT EGY ÉVE NEM FRISSÜLT!

AKTUÁLIS
ARHÍVUM
bottom of page