A HASZONÉLVEZETI JOGRÓL - 2. RÉSZ
Folytatódik a haszonélvezeti jogról szóló minisorozat. Az előző részt – amiben arra adtam választ, hogy valóban erősebb-e a haszonélvezeti jog, mint a tulajdonjog- a haszonélvező jogaival fejeztük be. Ebben a bejegyzésben pedig a haszonélvező kötelezettségeiről, a haszonélvezet időtartamáról, a megszűnés eseteiről, valamint arról lesz szó, ha az ingatlanon a haszonélvezeti jog több személyt is megillet. Tartson velem.
A haszonélvező kötelezettségei:
A haszonélvező köteles a dolgot rendeltetésszerűen használni, a haszonélvezeti jogával a rendes gazdálkodás szabályai szerint élhet.
A haszonélvező köteles viselni a dologgal kapcsolatos terheket, kivéve a rendkívüli javítások és helyreállítások költségét. A haszonélvezet tárgyával kapcsolatosan felmerülő költségeken, terheken a használattal felmerülő költségeket, közüzemi számlákat, javítási, karbantartási költségeket értjük.
A rendkívüli kiadások és a helyreállítás költsége a tulajdonost terheli.
A haszonélvezeti jog időtartama:
A haszonélvezeti jog korlátozott időre, legfeljebb a jogosult haláláig tart. A haszonélvezeti jog nem eladható, nem elajándékozható és nem lehet örökölni. Ha egy szerződésben nincs megjelölve a haszonélvezeti jog időtartama, akkor úgy tekintjük, hogy az a jogosult haláláig tart.
Több személy haszonélvezeti jogának kérdése
Gyakran előfordul, hogy a dolgon (pl. ingatlanon) több személynek áll fenn haszonélvezeti joga. Létrejöhet ez a helyzet úgy, hogy az adott ingatlan egyik tulajdoni hányadára az egyik, a másik tulajdoni hányadára másik személynek van haszonélvezeti joga. De olyan is van, hogy két személynek egyidőben ugyanazon ingatlan egészére van haszonélvezeti joga. Ebben az esetben a haszonélvezeti jogot egyszerre, együttesen gyakorolják. Előfordul olyan eset is, amikor a haszonélvezők meghatározott sorrendben követik egymást: például két egymást követő özvegy esetén az elsőbbség az elsőként bejegyzett haszonélvezeti jog jogosultját illeti meg, és az ő haszonélvezeti jogának megszűnését követően kezdi a sorrendben őt követő jogosult a használatot.
A haszonélvezeti jog megszűnésének esetei
A haszonélvezeti jog az alábbi esetekben szűnik meg:
ha arról a haszonélvező egyoldalú nyilatkozattal lemond,
ha a megszűnésről a haszonélvező és a tulajdonos szerződéssel megállapodnak,
a határozott időtartam lejártával,
a haszonélvező halálával,
ha a dolog elpusztul és a dolgot nem állítják helyre,
végül, ha a haszonélvező megszerzi a dolog tulajdonjogát.
A cikksorozat folytatódik, a harmadik részben többek között körbejárjuk azt, hogy a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladható-e és hogyan. Tartson velem a 3. részben is.
Ha még nem olvasta a cikksorozat előző részét, akkor itt megteheti: A haszonélvezeti jogról - 1. rész
Ha hasznosnak találta ezt a bejegyzést, küldje tovább olyan ismerősének, akit szintén érdekelhet ez a téma.
Haszonélvezeti joggal kapcsolatban személyes konzultációt kérhet. Előzetes bejelentkezés szükséges. Időpontkérés: +36/30 2985693, vagy dr.horvathdiana@t-online.hu