ALÁÍRÁSI CÍMPÉLDÁNY VAGY ALÁÍRÁSMINTA?
A cégek életében gyakran szükséges, hogy a cégvezető igazolja képviseleti jogosultságát. Erre szolgál az aláírási címpéldány és az aláírásminta.
A két okirattípus között vannak hasonlóságok de számos különbség is akad.
Mindkét okirat azt igazolja, hogy a cégjegyzésre jogosult személy a céget milyen módon és formában jegyzi.
Hasonlóság továbbá, hogy mindkét okirat tartalmazza: cég nevét, a cégjegyzésre jogosult adatait (név, lakcím), a cégjegyzésre jogosult személy képviseleti jogcímét, a cégjegyzésének módját és a tényleges aláírását.
Abban viszont jelentős különbségek vannak, hogy ki és mikor készíthet aláírási címpéldányt vagy aláírásmintát.
Aláírási címpéldányt közjegyző bármikor készíthet a cég képviselője részére. Az aláírásminta készítése korlátozottabb, azt ügyvéd (vagy kamarai jogtanácsos) készíthet, de csak cégbírósági eljárás során (cégbejegyzéshez, változásbejegyzéshez) készülhet aláírásminta. Feltétel még, hogy ügyvéd csak abban az esetben jegyezheti ellen az aláírásmintát, ha a cég létesítő okiratát vagy a létesítő okirat módosítását is ő készítette és az aláírásminta a cég-, vagy változásbejegyzési eljárásban benyújtott kérelem mellékletét képezi. Ezen esetkörön kívül ügyvéd aláírásmintát nem készíthet és nem jegyezhet ellen a cég képviselője részére.
A cég kérelmére a cégjegyzék tartalmazza a cégjegyzésre jogosult - külön jogszabály szerinti - elektronikus címpéldányáról készített tanúsítványát is. A cégjegyzékbe bejegyzett tanúsítvánnyal rendelkező elektronikus aláírás a cégjegyzésre jogosult cégszerű aláírásának minősül.
Amennyiben a cégjegyzésre jogosult személy aláírási címpéldánya vagy aláírásmintája a cégbíróság részére benyújtásra került és ennek tényét a cégjegyzék is tartalmazza, úgy egy hatósági eljárásban a cégnek azt már nem kell külön csatolnia, mivel a hatóság a cégbíróságtól elektronikusan is le tudja azt kérni.
A fentiekből látjuk, hogy az ügyvéd által készített aláírásminta készítése behatárolt, mivel csak cég- és változásbejegyzési eljárásban készítheti el az ügyvéd, míg aláírási címpéldány készítésére bármikor sor kerülhet, közjegyző közreműködésével.
A gyakorlatban a – fent ismertetett feltételekkel elkészített- ügyvéd által ellenjegyzett aláírásminta széles körben elfogadott és használható, de egyes eljárásokban (például hitelfelvételnél, pályázatnál) előfordulhat, hogy a közjegyző által készített aláírási címpéldányt kérik a cégvezetőtől, ezért ha valaki biztosra akar menni, akkor javasolt, hogy az ügyvéd által ellenjegyzett aláírásminta mellé készíttet aláírási címpéldányt is.
EZ A CIKK TÖBB MINT EGY ÉVE NEM FRISSÜLT!
Comments